Peter Ferdinand Drucker (1909-2005) - profesor New York University i Claremont Graduate University. Pochodzący z Austrii specjalista ds. zarządzania, pedagog, autor książek i wielu publikacji naukowych, które uformowały filozoficzne i praktyczne podstawy organizacji nowoczesnych korporacji biznesowych. Drucker określany jest mianem "twórcy nowoczesnego zarządzania".
Badał sposób, w jaki ludzie są zorganizowani w biznesie, rządzie i organizacjach non-profit. Był jednym z najbardziej znanych i najbardziej wpływowych myślicieli i pisarzy zajmujących się teorią i praktyką zarządzania. Był przekonany, że wszystkie instytucje, w tym te z sektora prywatnego, ponoszą odpowiedzialność za całe społeczeństwo. Napisał, że we współczesnym społeczeństwie główną grupą przywódczą są menedżerowie biznesu ("Management: Tasks, Responsibility, Practices", 1973).
Jednoznacznie przypisał menedżerom odpowiedzialność za wyniki, osiągane przez podległych im pracowników. Swoją postawą mają zapewnić ich skuteczność. Powiedział, że "praca menedżera ma znaczenie tylko wtedy, gdy swoją postawą oraz wiedzą motywuje i inspiruje pracowników do skutecznej pracy". To wyraźna różnica w postrzeganiu roli kierowników, w porównaniu do szkoły klasycznej.
Klasyczne podejście Fredericka W. Taylora w zarządzaniu naukowym opierało się na identyfikowaniu najlepszego sposobu wykonywania zadań i wydawaniu poleceń pracownikom. Drucker zaproponował wyraźnie inne podejście do zarządzania pracownikami. Zaproponował oparcie zarządzania na wiedzy pracowników tak, by władza przeszła w dół, właśnie do nich. Dostrzegł kluczowe dla powodzenia firmy znaczenie posiadania wyszkolonych i kompetentnych pracowników. W książce "Landmarks of Tomorrow" (1957) po raz pierwszy użył pojęcia knowledge worker, co można przetłumaczyć jako "światły pracownik". Światły oznacza myślący, rozumiejący, prawidłowo reagujący, potrafiący wprowadzić zmianę, kiedy wydarza się coś nieoczekiwanego. Osoby takie doceniają uznanie, prestiż, autonomię, samodzielność w podejmowaniu decyzji oraz szacunek ze strony przełożonych. Bardziej przemawiają do nich standardy doskonałości, niż dyscyplina narzucana przez przełożonych. Wzrost znaczenia takiego typu pracownika wyniknął z postępującej automatyzacji produkcji, automatyzacji wielu innych działań oraz rosnącego udziału w społeczeństwie osób wykształconych. Zmianie uległ charakter pracy. Stawała się ona lżejsza fizycznie, lecz za to bardziej wymagająca intelektualnie. Drucker napisał, że w początkach historii biznesu, właściciel sam zarządzał swoim majątkiem. W latach '80 XX wieku sugerował już konieczność i opłacalność oddania władzy zarządzania "z rąk ludzi którzy mają, w ręce ludzi którzy wiedzą". Prorokował, że nastąpi spłaszczenie struktur organizacyjnych (firmy będą miały mniej szczebli kierowniczych, poszczególne zadania będą w większym stopniu realizowane przez pracowników-specjalistów), co faktycznie się wydarzyło.
/ Wikipedia EN /