Salomon Asch (1907-1996) - urodzony w Polsce psycholog, profesor psychologii Swarthmore College, przyczynił się do powstania psychologii społecznej, tytuł dokora otrzymał na Columbia University. Jego prace wywarły znaczący wpływ m.in. na psychologa Stanleya Milgrama, który pod jego okiem odbywał studia doktoranckie na Harvard University.
/ Wikipedia /
Philip George Zimbardo (ur. 23 marca 1933) - amerykański psycholog pochodzenia włoskiego, od 1968 profesor Stanford University. W latach 1960-1967 wykładał na uniwersytetach Yale, Columbia oraz New York.
/ Wikipedia /
Harry Frederick Harlow (1905-1981) - profesor psychologii University of Wisconsin-Madison. Jego badania ukazały znaczenie bliskości i towarzystwa w rozwoju społecznym. American Psychological Association umieściło Harlowa w roku 2002 na 26 miejscu wśród najczęściej cytowanych psychologów XX wieku.
/ Wikipedia /
Leon Festinger (1919-1989) - profesor psychologii, wykładowca University of Michigan, University of Minnesota i Stanford University. Prowadził również prace badawcze nad dynamiką grup w Instytucie Technologii w Massachusetts.
/ Wikipedia /
Merrill Carlsmith (1936-1984)- amerykański psycholog społeczny, autor podręcznika "Psychologia społeczna" wyd. w 1970 r.
/ Wikipedia EN /
Muzafer Sherif (1906-1988) - amerykański psycholog tureckiego pochodzenia, twórca nowoczesnej psychologii społecznej, przyczynił się do lepszego zrozumienia procesów społecznych, w szczególności norm społecznych i konfliktów. Tytuł doktora uzyskał w 1935 roku na Columbia University, następnie profesor Uniwersytetu w Ankarze, Yale University, University of Oklahoma i Pennsylvania State University.
Dorastał w okresie wojny włosko-tureckiej , wojen bałkańskich , I wojny światowej i deportacji Ormian, a do kolegium uczęszczał podczas tureckiej wojny o niepodległość, gdy Izmir był okupowany przez żołnierzy greckich i tureckich. To ukształtowało jego zainteresowanie genezą i wyciszaniem konfliktów.
/ Wikipedia /
John B.Calhoun - (1917-1995) amerykański etolog i badacz-behawiorysta, znany z badań nad wpływem gęstości populacji na zachowania jednostek. Tytuł doktora uzyskał na Northwestern University i pracował tam oraz na Johns Hopkins University.
Twierdził, że jego doświadczenie laboratoryjne wpływu przegęszczenia populacji gryzoni na ich zachowanie, stanowią model/metaforę przyszłości ludzi w przeludnionym środowisku. W czasie swoich badań ukuł termin zapaści behawioralnej (ang. behavioral sink), którym opisywał degeneracyjne zachowania w zbyt licznej populacji. Prace Calhouna zyskały uznanie na całym świecie. Jego badania na szczurach oraz myszach stały się bazą dla prac Edwarda T. Halla nad teorią proksemiki.
Etologia - dziedzina zoologii, zajmująca się badaniem zachowania zwierząt.
Prof. Winthrop Niles Kellogg (1898-1972) - profesor psychologii Indiana University. Zajmował się badaniem zachowań inteligentnych gatunków zwierząt, tj. małpy, psy i delfiny. Napisał 50 publikacji opisując swoje badania nad warunkowaniem i uczeniem się. Będąc psychologiem porównawczym, przeprowadził pierwsze eksperymentalne badanie uczenia się przez węże. Realizował badania nad strachem u szczurów, myszy, ptaków oraz emocjami i ich wpływu na stabilność mięśni.
/ Wikipedia /
Robert Rosenthal (ur. 2 marca 1933)- urodzony w Niemczech amerykański psycholog, profesor University of California. Ankieta przeprowadzona w Review of General Psychology, opublikowana w 2002 roku, umieściła Rosenthala na 84 miejscu wśród najczęściej cytowanych psychologów XX wieku.
Frans de Waal (ur. 1948) - holendersko-amerykański prymatolog i etolog, profesor psychobiologii w Yerkes National Primate Research Center. Autor wielu doskonałych książek (polecamy "Bystre zwierzę" wyd. Copernicus Center Press)
/ TED /
Ron Jones (ur. 1941) - amerykański pisarz, a wcześniej nauczyciel w w Cubberley High School w Palo Alto, w Kalifornii, znany na całym świecie z eksperymentu Trzecia Fala. Ostatnie 30 lat Jones spędził pracując z ludźmi umysłowo chorymi, w międzyczasie pisząc książki.
/ Wikipedia /
Burrhus Frederic Skinner (1904-1990) - amerykański psycholog, doktor filozofii, profesor Harvard University, University of Minnesota oraz Indiana University. Rozwijał teorię warunkowania instrumentalnego. Uhonorowany Prezydenckim Medalem Nauki oraz specjalną nagrodą naukową Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego. Członek amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk.
/ Wikipedia /
Tomasz Krawczyk (ur. 1973) - autor książki pt. "Metodyka Sprzedaży i Negocjacji" (Ridero, marzec 2020), autor artykułów poświęconych zagadnieniom zarządzania, sprzedaży i negocjacji publikowanych na łamach gazet i miesięczników tj. Puls Biznesu i dwumiesięcznik Optyka. Absolwent Studium Doktoranckiego Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Doświadczenie praktyczne w sprzedaży i negocjacjach od 1994 r.
W kolejnych latach - prowadząc już szkolenia biznesowe - wprowadzał firmy na wybrane rynki, opracowując strategię działania i prowadząc fizyczne działania handlowe. Dzięki swoim umiejętnościom, już od roku 2002 wynajmowany do przygotowywania firm do negocjacji i reprezentowania ich w tym procesie. Negocjator i mediator angażowany do rozwiązywania sporów między podmiotami gospodarczymi. Metodyk komunikacji interpersonalnej - opracowane przez niego rozwiązania zostały wdrożone przez firmy koncernowe w innych krajach Europy.
Więcej? Kliknij link.